Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Štóske sedlo

Miesto: Smolník, Štós

Cesta II. triedy 548 spájajúca obce Štós a Smolník prechádza horským hrebeňom Volovských vrchov v mieste nazvanom Štóske sedlo. Nachádza sa v nadmorskej výške 798 metrov a spoznáte ho jednoducho. Po dlhom stúpaní plnom zákrut nasleduje klesanie plné zákrut... Tam, kde cesta dosahuje vrchol hrebeňa, sa nachádza priestor vhodný na parkovanie auta. Rovnako aj značky upozorňujúce na to, že opúšťate okres Košice-okolie a vchádzate do okresu Gelnica.

Kaplnka Navštívenia Panny Márie v Štóskom sedleZ historického hľadiska je Štóske sedlo hranicou medzi župami Abov a Spiš. Z geomorfologického hľadiska je zasa hranicou medzi dvoma podcelkami Volovských vrchov, a to severnejším podcelkom Kojšovská hoľa a na juh smerujúcim podcelkom Pipitka.

Smerová tabuľka turistických chodníkov v Štóskom sedleZo Štóskeho sedla sú len obmedzené výhľady do okolia, lepšia panoráma sa vám naskytne, ak sa zastavíte cestou nižšie ku Smolníku pri Holmikovej kaplnke.

Priamo sedlom prechádza približne 750 kilometrov dlhá červená turistická značka - Cesta hrdinov SNP, ktorá spája bratislavský Slavín s Duklou. Je tu vhodné miesto aj na začiatok výstupu na vrch Osadník (1 186 netrov n.m.), ktorý je odtiaľ vzdialený cca 2 až 2:30 hodiny chôdze. Kombináciou turistických značiek sa zo Štóskeho sedla dá za deň prejsť aj do Zádielskej doliny; takáto akcia sa tu koná každoročne pod názvom Štóska päťdesiatka.

Dominantou Štóskeho sedla je kaplnka Navštívenia Panny Márie, ktorá sa nachádza na vrchole Duchovnej cesty vedúcej zo Smolníka až sem.

GPS Štóske sedlo: N 48°43,308' / E 020°45,704'

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 13.08.2013 00:30
Upravené: 13.08.2013 08:40