Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Jazero Izra

Miesto: Slanská Huta

Malebné horské jazero Izra sa nachádza približne 35 kilometrov od Košíc v katastri obce Slanská Huta. Patrí do geografickej oblasti juhovýchodného úbočia Veľkého Miliča, v širšom kontexte Slanských hôr.

Jazero IzraIzra vznikla zosuvom pôdy a jej pôvodná plocha bola 3,7 hektára. Umelým zvýšením pôvodnej prirodzenej hrádze sa plocha jazera zvýšila na súčasných 5 hektárov. Maximálna hĺbka vody je 8 metrov, avšak vplyvom zanášania dna sa táto hĺbka zmenšuje. Nadmorská výška jazera je 434 metrov. V okolí Izry sa nachádza viacero malých jazierok a mokradí.

Jazero IzraPri jazere sa stretá viacero turistických značiek. Najvýhodnejšie je spojenie zelenou značkou z obce Slanská Huta, táto značka ďalej pokračuje do obce Kuzmice. Červená turistická značka spája Izru s obcami Slanec a Byšta, žltá s obcami Kalša a Slanská Huta.

Turistická smerová tabuľa pri jazere IzraAutom je jazero prístupné z dvoch smerov. Odporúčame spojenie asfaltovou cestou, ktorá vedie 12 kilometrov cez les a odbáča sa na ňu z cesty 552 v sedle pred obcou Slanec z košickej strany. Možné spojenie je aj 9 kilometrovou cestou z obce Kalša. Táto cesta je však v dôsledku ťažby dreva značne rozbitá ťažkými mechanizmami, a to až tak, že je vhodná skôr len pre terénne automobily.

Kúpanie a člnkovanie na vlastnú zodpovednosťK jazeru vedie aj značkovaná cyklotrasa Alžbeta, ktorá jazero spája cez Dargovský priesmyk až s Prešovom. Na trasu sa je vhodné napojiť najmä v obci Slanská Huta, prípadne v Slanci alebo v Slančíku.

Jazero IzraPri Izre sa nachádza reštaurácia, ktorá poskytuje len jednoduché občerstvenie (párky, klobása). Počas letnej sezóny je tu však možné ubytovanie v chatkách pri jazere a stanovanie.

Chatka turistickej ubytovne pri jazere IzraJazero má aj svoju povesť, ktorá siaha do čias tureckej okupácie. Údajne Izra bola dcéra tureckého veľkovezíra, ktorý velil vojskám, ktoré si podrobili celé Slanecko. Zamilovala sa však do uhorského grófa, ktorého veľkovezír nechal sledovať. Keď sa gróf s Izrou člnkovali na jazere, veľkovezír vystrelil z luku na grófa. Zasiahol ho, ale do vody za ním skočila aj Izra a jazerná hladina sa zatvorila nad oboma navždy.

Jazero IzraJazero Izra – GPS: N 79° 34,115´, E 021° 29,595´

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 15.08.2013 01:00
Upravené: 15.08.2013 08:33