Pamätník Mártona Sepšiho Čombora

Miesto: Moldava nad Bodvou

V parku na hlavnej ulici v podobe hradnej veže stojí pamätník venovaný spisovateľovi, básnikovi a učiteľovi Mártonovi Sepšimu Čomborovi (Márton Szepsi Csombor). Tento autor žijúci na prelome 16. a 17. storočia (1595 – 1622) vstúpil do dejín literatúry prvým cestopisom uverejneným v maďarčine, ktorý nazval Europica Varietas - čiže Rôznorodá Európa.

Pamätník Mártona Sepšiho Čombora v Moldave nad BodvouDielo bolo vydané v roku 1620 v Košiciach, kde pôsobil ako rektor školy. Cestopis vychádza z autorových osobných zážitkov a približuje jeho putovanie v rokoch 1616 až 1619. V danom období navštívil Anglicko, Česko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko a Poľsko. Opätovné vydanie jeho knihy v súčasnosti by bolo dozaista prínosom nielen z hľadiska historickej geografie, ale tiež ako sonda do myslenia a vnímania človeka žijúceho v časoch renesančného humanizmu a náboženskej reformácie.

Pamätník Mártona Sepšiho Čombora v Moldave nad BodvouĎalším dielom, ktoré napísal v čase, keď pôsobil ako domáci učiteľ vo Vranove nad Topľou, bolo Udvari schola, čiže Dvorná škola. Žiaľ, vydania tejto knihy sa nedožil, pretože zomrel veľmi mladý, keď v jeseni v roku 1622 podľahol epidémii cholery. Pochovali ho na cintoríne vo Vranove nad Topľou.

Informačný zdroj: Infocentrum Moldava nad Bodvou

Autor/zdroj: Slavomír Szabó, Foto: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 30.05.2013 06:00
Upravené: 04.07.2013 13:47