Pamätník Benjamína Egrešiho

Miesto: Moldava nad Bodvou

Na hlavnej ulici uprostred mesta pri gotickom chráme stojí pamätník venovaný maďarskému hercovi, básnikovi, prekladateľovi a hudobnému skladateľovi Benjamínovi Egrešimu (Beni Egressy).

Pamätník Benjamína Egrešiho v Moldave nad BodvouBenjamín Egreši sa narodil v 21. apríla 1814 v Sajó-Kazinci (dnes Kazinc-Barcika) na severovýchode Maďarska. Ako herec sa presadil najskôr v Košiciach vo veku 20 rokov, krátko nato v rumunskom Koložvári, v roku 1835 v Hradnom divadle v Pešti. Ako 23 ročný sa už stal členom maďarského Národného divadla. Okrem drám sa presadzoval aj v hudobných vystúpeniach. Účinkoval prevažne v chóre, občasne pre svoj barytón získaval menšie role. O rok nato šiel na študijný pobyt do Talianska a po návrate spolupracoval so zakladateľom maďarskej Národnej opery – hudobným skladateľom Františkom Erkelom (Ferenc Erkel). Začal sa viac presadzovať autorsky, písal libretá k operám. V roku 1840 to bola opera Mária Bátoriová, v roku 1844 opera Ladislav Huňady. Jeho najznámejšie libreto však bolo verejne premiérované až desať rokov po jeho smrti v roku 1861 a bola to opera Bánk Bán.

Pamätník Benjamína Egrešiho v Moldave nad BodvouK jeho tvorbe môžeme pripočítať aj umelecké preklady. Z francúzštiny preložil približne 50 divadelných hier, v rokoch 1842 až 1851 zasa 19 opier z francúzštiny a taliančiny. Napriek uvedenému v pamäti Maďarov utkvel najviac ako spisovateľ a hudobný skladateľ. Napísal niekoľko komédií, v ktorých prezentoval aj svoje piesne. Jeho najznámejším dielom je zhudobnenie básne „Szózat“, čiže Preslov, niekedy prekladanej tiež ako Ponos. Toto dielo doslova zľudovelo a prijíma sa ako druhá maďarská hymna.

Pamätník v Moldave nad Bodvou nie je umiestnený náhodne. V tomto meste pôsobil v rokoch 1830 až 1831 ako mladučký učiteľ. Počas revolúcie v roku 1948 bojoval proti Viedni na maďarskej strane za zrušenie poddanstva a osamostatnenie Maďarska. Výsledkom bolo „len“ zrušenie poddanstva, Egreši však dostal amnestiu a mohol sa vrátiť na pódium. Na rakúsko-uhorské vyrovnanie musela doba vyzrieť do roku 1867, čoho sa však nedožil, pretože zomrel ako 37 ročný dňa 17. júla 1851 v Pešti.

Informačný zdroj:
Domokos Dániel Kiss: Béni Egressy - Memorial Exhibition on the 150th Anniversary of His Death

Autor/zdroj: Slavomír Szabó, Foto: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 31.05.2013 06:00
Upravené: 04.07.2013 13:47