Moldavské múzeum – kováčska vyhňa

Miesto: Moldava nad Bodvou

Jednou z možností trávenia voľného času v Moldave nad Bodvou je návšteva Moldavského múzea – kováčskej vyhne. Nachádza sa na Hlavnej ulici č.130 v starom typickom abovskom dome, ktorý bol postavený v polovici 19. storočia a nájdete v ňom tri expozícií.

Exponáty kováčskej vyhne Moldavského múzeaV prednej časti domu stojí kováčska vyhňa. Jej kompletné vybavenie a výklad uvádzajú návštevníka do sveta ohňa a žeravého železa, ktoré patrili k čiernemu remeslu. Podľa historických záznamov mala Moldava vlastnú školu a cechy už v roku 1548. Ich potreba vyplývala aj z úzkeho previazania miestnych remeselníkov na Jasovské opátstvo, ktorému zabezpečovali mnohé služby. Kováčska vyhňa je stále funkčná a v prípade potreby počas výnimočných príležitostí v nej možno uskutočniť ukážku spracovania železa i teraz.

Exponáty kováčskej vyhne Moldavského múzeaV ďalšej časti domu si možno v dvoch pôvodných izbách a kuchyni prezrieť zbierku úžitkových i okrasných predmetov všedného dňa, pričom vek jednotlivých exponátov je značne rozdielny, najmladšie sú zo začiatku 20. storočia. Táto expozícia vznikla dobrovoľnou zbierkou medzi obyvateľmi mesta a stále sa rozširuje. Popri tom sa tu predstavujú aj ďalšie cechy, ktoré patrili ku koloritu mesta. Významné miesto zastával obuvnícky cech, ale tiež všeobecne menej rozšírený no vyhľadávaný cech klobučníkov.

Exponáty kováčskej vyhne Moldavského múzeaV Moldave sa v minulosti nenosili kroje, ako to poznáme z mnohých dedín, ale významné miesto tu zastával cech krajčírov. Látky mali často špecifickú výzdobu z modrotlače, na ktorú upozorňuje ďalšia časť expozície. V neposlednom rade k mestu patrili aj medovnikári; zachované formy na tvorbu medovníkov sú taktiež súčasťou výstavy. V kuchyni sa nachádza kompletné zariadenie typické pre prelom 19. a 20. storočia.

Exponáty kováčskej vyhne Moldavského múzeaTretia expozícia sa nachádza v zastrešenom priestore v záhrade za domom. Nájdete tu predovšetkým jednoduché stroje a náradie poľnohospodárskej prvovýroby.

Moldavské múzeum je verejnosti sprístupnené na požiadanie. Je potrebné dohodnúť si termín s Infocentrom Moldava nad Bodvou, ktoré sa v meste nachádza na Hlavnej ulici č. 58. Telefón: 055 489 9421, e-mail: info(at)moldava.sk.

Informačný zdroj: Infocentrum Moldava

Autor/zdroj: Slavomír Szabó, Foto: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.06.2013 06:00
Upravené: 04.07.2013 13:47