Zmeny na krojoch v rokoch päťdesiatych
Miesto: ĎurkovUž v časoch I. ČSR mali viaceré vidiecke domácnosti šijacie stroje, v rokoch päťdesiatych to bola úplne bežná výbava. Zjednodušenie šitia prinieslo viaceré zmeny aj do výzoru ženských krojov.
Napríklad táto fotografia pochádza z roku 1955 a prináša už pohľad na „nový model“. Ten sa od starších líšil najmä vzhľadom vesty, na ktorú sa začala namiesto ručných výšiviek strojovo našívať široká biela šnúrka.
Sviatočný kroj tvorila biela košieľka nazývaná opľečko. Krátke rukávy boli na pleciach naškrobené na pufy, takže zvýrazňovali ramená. Opľečka šili z kupovanej bielej tenkej látky, ktorú volali mol.
Vestička, ktorú tu nazývali brušlik (inde lajblik), bola šitá z lesklej „brušlikovej“ látky; výzorom pripomínala hodváb. Brušliky boli v danom čase najčastejšie červené. Zdobenie zo strojom prišitého bieleho povrázku nazývali šujtáš.
Sukne, ktoré tu volali kabaty, sa delili na spodné a vrchnú. Spodné sukne, nazývané tiež štrikelajoše, boli tenšie a vždy biele. Žena ich nosila na sebe niekoľko, pretože všeobecne platilo, že čím má širšie boky, tým je krajšia. Zvyčajne si teda obliekali štyri až päť štrikelajošov, aby podľa slov jednej Ďurkovčanky vyzerali ako dáždnik. Vrchná sukňa bývala v starších časoch čierna, alebo aspoň vždy tmavá. V päťdesiatych rokoch už bola aj červená, zelená, modrá, ružová, vždy podľa vkusu ženy. Tmavá ostala už len ozdobná zástera. Tú vyšívali rastlinnými ornamentmi.
I keď šijacie stroje vlastnila väčšina domácností a šaty sa šili z nakúpených látok doma, slávnostné kroje si predsa len nechávali ušiť skúsenými krajčírkami. V danom období boli v Ďurkove hneď dve – Jolana Jakabová a Alžbeta Jarimová. O ich šikovnosti svedčí napríklad aj to, že bohaté výšivky na ozdobnej zástere sú robené taktiež na šijacom stroji.
Spracované podľa spomienok pani Alžbety Nemčíkovej.
Autor/zdroj:
Slavomír Szabó
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
12.08.2013 00:30
Upravené:
12.08.2013 09:33