Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Ženy v slávnostnom oblečení

Miesto: Herľany

Táto historická fotografia vznikla v dvadsiatych až tridsiatych rokoch 20. storočia a zachytáva štyri obyvateľky obce Herľany. Dnes už nie je známe, za akých okolností táto fotka vznikla, ale je zrejmé, že išlo o nejakú slávnosť. Vidieť to podľa slávnostného oblečenia žien, naviac, všetky štyri držia v rukách akési vreckovky, alebo ručníky. Je možné, že záber vznikol na nejakej svadbe, alebo počas púte – „odpustu“, ktorý sa tu koná vždy na Petra a Pavla.

4 obyvateľky obce HerľanyOdpusty majú v Herľanoch, ako i v celom Above, dlhodobú tradíciu. Za prvej republiky tu stávali stánky, kde svoj tovar ponúkali najmä medovnikári. Typickým lákadlom pre dievčatá boli medovníkové srdiečka a pre chlapcov medovníkové koníky, často s husárom v sedle.

Stánky v obci boli neďaleko malého kostolíka sv. Petra a Pavla. Tento kostolík na okraji kúpeľov stojí na mieste, kde do roku 1848 stál iný drevený kostolík. Zvon bol do nového kostolíka bol uliaty v roku 1890.

Fotografiu bolo zo strany obyvateliek Herlian možné datovať jednak podľa toho, kto je na nej odfotený, ale tiež podľa štýlu oblečenia. Vznikla v časoch, keď sa k dedinskému kroju ešte nenosili plisované sukne.

V daných časoch slávnostný kroj pozostávaj z rojtošiek (peleríny), na ktorých boli rojty (strapce). Pokiaľ sa dala zohnať lesklá kúpená látka, šili sa z nej pľuščovo (lesklé) blúzky. Inak boli ľanové z domáceho plátna a s výšivkami len na rukávoch. K dlhej sukni neodmysliteľne patrila aj zástera.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 05.08.2013 00:30
Upravené: 05.08.2013 11:00