Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Ženské divadlo

Miesto: Ďurkov

V štyridsiatych až päťdesiatych rokoch 20. storočia mala skoro každá dedina v okolí Košíc vlastné dedinské naivné divadlo. Jeho hercami bývali miestni obyvatelia a repertoár vyberali najmä z tradičnej slovenskej klasiky, južnejšie od Košíc s maďarským obyvateľstvom z maďarskej divadelnej klasiky.

Ženský divadelný súbor z ĎurkovaDivadlo bolo aj v Ďurkove, ale dosť svojrázne. Uverejnená fotografia pochádza pravdepodobne z roku 1950 a zachytáva miestny divadelný súbor, v ktorom hrali iba ženy. Keďže divadelné hry vyžadovali aj mužské role, museli sa ich zhostiť dostatočne namaskované „herečky“. Záber približuje celý kolektív pripravený na hru Jána Skalku Kmotrovci. V rovnakom obsadení však hrali aj Bačovu ženu od Ivana Stodolu.

Nie tomu vždy takto bolo. Kedysi v Ďurkove hrávali aj muži – mladí, ženatí, starí, deti – vždy podľa potreby stvárnenia konkrétnej postavy. Po II. svetovej vojne, ale najmä po februári 1948 sa muži začali zapodievať inými činnosťami a na divadlo im neostával čas. V obci babky dodnes spomínajú na článok, ktorý vyšiel v košických novinách po jednom z ich predstavení, kde titulok znel: „Ženy zahanbili mužov“. Je však potrebné povedať, že režijne spravoval divadlo Dr. Zoltán Szabó, ktorý mal k umeniu všeobecne blízko, hral aj v ďurkovskom kalvínskom kostole na organe.

Ďurkovské divadlo nacvičovalo najmä v zime, keď nebola práca na poli. Skúšky mali v miestnej škole, kde aj vystupovali, a to asi dva razy ročne. Zvyčajne okolo Veľkej noci a Vianoc. Hrávali tiež v okolitých dedinách.

Spracované podľa spomienok pani Alžbety Nemčíkovej.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 10.08.2013 06:00
Upravené: 12.08.2013 08:27