Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Zemiansky dom

Miesto: Seňa

Na hlavnej ulici obce, ktorá sa v súčasnosti volá Abovská, môžeme aj dnes vidieť tento dom, ktorý patril rodine Hámorských. Nachádza sa približne pred obchodným centrom a je ukážkou dedinskej výstavby zámožnejšej časti vidieckeho obyvateľstva - zemanov. Fotografia pochádza spred roku 1922.

Zemiansky dom patriaci kedysi rodine HámorskýchRodina Hámorských sa rovnako ako aj väčšina Seňanov venovala poľnohospodárstvu. V jej prípade však nielen tomu. Hneď pri tomto dome kedysi stávala kováčska vyhňa. Kováči k dedine patrili po celé storočia, bolo to jedno z najrozšírenejších remesiel.

Kedy možno datovať počiatky kováčstva v Seni, to sa už asi nikdy nedozvieme. Isté je však to, že v obci sa nachádzalo viacero vyhní. Dôkazom toho je aj nariadenie stoličného úradu, ktoré vydal v 18. storočí. Podľa neho sa mali kováčske vyhne vysťahovať z centra Sene na jej okraje, resp. mimo obývanú časť dediny, aby svojou prevádzkou obec neohrozovali možnosťou požiaru.

Kováčske remeslo prekvitalo v Seni aj po roku 1948, kedy sa už súkromný sektor musel podriaďovať štátnej hospodárskej politike. Dokonca ešte aj v 50-tych rokoch 20. storočia bola v Seni vyhňa, ktorá pracovala ako pridružená remeselnícka výroba pri novozaloženom jednotnom roľníckom družstve.

Informácie k tomuto článku poskytol Mgr. Štefan Kolivoško

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 26.07.2013 01:30
Upravené: 26.07.2013 09:22