Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Žatva

Miesto: Vyšný Lánec

Prvá fotografia je pre obec svojim spôsobom historicky prelomová. Po stáročiach, kedy sa vo Vyšnom Lánci zbierala úroda s pomocou koscov a viazačov snopov, miestne JRD v roku 1952 zakúpilo prvý kombajn. Kúpili ho z Maďarska. Na zábere vidíme stroj počas prvej žatvy.

Prvý kombajn miestneho JRD počas prvej žatvyV obci vzniklo prvé jednotné roľnícke družstvo v roku 1950. Na rozdiel od množstva iných dedín sa tu vstup do JRD údajne nevyznačoval žiadnymi násilnými činmi. Bolo to dané najmä tým, že v dedine prevažovali maloroľníci, ktorí niekedy mali problém uživiť vlastné rodiny. Roľnícke družstvo tu založilo sedem gazdov, v roku 1952, keď JRD zakúpilo tento kombajn, sa pridali aj ostatní. Samostatne tu ďalej hospodárilo už len 17 rodín, ale v roku 1957 boli už v JRD všetci.

Slepačia farma miestneho JRDZakúpením kombajnu však prišli o svoju prácu sezónni robotníci – kosci a viazači snopov. Títo ľudia v čase žatvy chodili z dediny do dediny. Gazdovia im ani nemuseli platiť. Prevládal taký zvyk, že kosci a viazači si ako mzdu mohli ponechať každý desiaty snop z úrody.

Miestne družstvo, ktoré tu vzniklo, malo rovnako ako všade inde poľnohospodársky i živočíšny program. V rámci živočíšneho programu tu zriadili slepačiu farmu, z ktorej je druhá fotografia. Očakávané výnosy z predaja vajec a hydiny sa však nedostavili, a tak JRD v roku 1970 slepačiu farmu zrušilo.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 14.07.2013 06:00
Upravené: 21.07.2013 18:04