Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Vŕtanie studne

Miesto: Košický Klečenov

Táto fotografia vznikla v roku 1972 a zachytáva na dnešné časy naozaj raritný spôsob hĺbenia studní. Vrtné zariadenie obsluhovali štyria až ôsmi muži. I keď je podzemná voda v Košickom Klečenove v priemere 8 až 10 metrov pod povrchom, studňu navŕtali za deň.

Hĺbenie studne pomocou vrtného zariadenia v Košickom KlečenoveSystém hĺbenia bol vcelku jednoduchý. Z veľkej drevenej trojnožky visel na reťazi za hák ťažký drevený hranol, na konci ktorého sa nachádzalo rýpadlo. To vyzeralo ako naberačka s nabrúsenými hranami a točením hranola naberalo hlinu. Priemer takejto „naberačky“ bol do jedného metra. Keď sa rýpadlo naplnilo hlinou, za pomoci reťaze a kladiek chlapi vytiahli hranol nad úroveň zeme a rýpadlo vyprázdnili. Celý proces sa opakoval neustále dookola, hranol svojou váhou tlačil na rýpadlo a chlapi otáčali hranolom silou vlastných paží.

Jediný problém tohto zariadenia nastal, ak rýpadlo narazilo na kameň. Ten potom bolo nutné rozbiť čakanmi, alebo rozrýpať. Iba v takom prípade trvalo vŕtanie studne aj dva dni, bolo to však skôr výnimočné.

V Košickom Klečenove nebývali obecné studne, každý tu mal a často i teraz má vlastnú vo dvore. Tieto nezvyknú vysychať, pretože obec sa nachádza na svahu Slanských vrchov, práve v predele Dargovského priesmyku medzi podcelkami Mošník (na severe) a Bogota (na juhu). Tu sa teda zbieha voda z oboch strán, v minulosti sa okolo obce nachádzalo i viacero močiarov. Aj v súčasnosti, pokiaľ vysychajú potoky, tak od nižšie postavenej obce Svinica, ale v Košickom Klečenove nikdy.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.08.2013 00:00
Upravené: 01.08.2013 07:49