Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

V záhrade Jasovského kláštora

Miesto: Jasov

Táto historická fotografia pravdepodobne pochádza z dvadsiatych alebo tridsiatych rokov 20. storočia a vidíme na nej Jasovský kláštor pohľadom z jeho záhrady.

Jasovský kláštor pohľadom z jeho záhradySúčasný kaštieľ je postavený v barokovom štýle, hoc premonštráti na tomto mieste začali písať svoju históriu už koncom 12. storočia. Prvá stavba, známa zo zápisu z roku 1228, bola pravdepodobne drevená. V prvej polovici 15. storočia zasa kamenná i s obranným múrom, takže kláštor v podstate slúžil aj ako pevnosť. Súčasný neskorobarokový charakter dostal v štyridsiatych rokov 20. storočia a jeho autorom je viedenský architekt Anton Pilgram. Pri plánovaní stavby sa pohral trochu aj so symbolikou. Kláštor má štyri vchody ako počet ročných období, dvanásť komínov ako je mesiacov v roku a 365 okien ako dní v roku.

Súčasťou areálu sa stala baroková záhrada, údajne ide o jedinú záhradu v barokovom štýle na Slovensku, ktorá ostala zachovalá dodnes. Práve v 18. storočí bolo zakladanie veľkých ozdobných záhrad, parkov a arborét veľmi populárne. V súvislosti s tým nastal rozmach aj v dovoze rôznych cudzokrajných drevín. I keď to na tejto fotografii nie je vidieť, pred kláštorom stojí strom sekvojovec mamutí. Vzhľadom na jeho vek bol postavený v čase baroka, a i keď vrcholom vyčnieva vysoko nas strechy je to ešte len “mláďa”. Sekvojovec obrovský je totiž najväčším a najdlhšie živjúcim organizmom na svete. Dorastá až do výšky 120 metrov a najstaršie jedince majú približne 4 tisíc rokov!

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 03.08.2013 06:00
Upravené: 05.08.2013 09:15