Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Uhorský vojak

Miesto: Drienovec

Tieto fotografie pochádzajú z konca 19. storočia. Na prvej z nich je odfotografovaný obyvateľ Drienovca, ktorý slúžil ako vojak vtedajšieho Uhorska. Na druhej fotografii je ten istý muž so svojou rodinou.

Obyvateľ Drienovca vo vojenskej uniformeKoniec 19. storočia bol poznamenaný silnými mocenskými zápasmi nielen na medzinárodnej scéne, ale aj v samotnom Uhorsku. Na tróne sedel uhorský kráľ, český kráľ a rakúsky cisár František Jozef, ale napätie medzi ním a Maďarmi narastalo. Začiatkom roku 1895 nastúpil do funkcie ministerský predseda Dezider Bánfi, ktorý sa snažil upevniť dôveru medzi oboma stranami. Za úlohu si dal aj poštátnenie verejnej správy, ale to spôsobom, ktorý by rešpektoval Maďarov ako jediný štátotvorný národ Uhorska. V roku 1896 dokonca štátna politická moc použila záštitu armády, aby z volieb vyšla víťazne Liberálna strana. To malo za následok, že napríklad na súčasnom území Slovenska sa v dolnokubínskom a breznianskom okrese počas predvolebnej agitácie aj strieľalo, aby sa dosiahla „poslušnosť voličov“. Proti Bánfimu stúpal tlak na jeho odvolanie nielen zo strany panovníka žijúceho vo Viedni, ale aj zo strany všetkých uhorských národov, včítane Rumunov a Srbov. Bánfi nakoniec ustúpil a vo februári 1899 podal demisiu a na jeho miesto nastúpil o niečo zmierlivejší Koloman Séll.

Postavenie armády v tom čase teda nebolo ľahké, bola manipulovaná politickou mocou a svojim velením sa nechala vťahovať do pozícií, ktoré jej aj z hľadiska zákona neprináležali.

Ten istý muž ako na prvej fotografii so svojou rodinouV danom čase, konkrétne v rokoch 1884 až 1886, sa v blízkosti Drienovca prevádzkovali uhoľné bane. Vzhľadom na geologické podložie, nízku výnosnosť i nekvalitu uhlia však boli rýchlo zatvorené. Prekvitala však ťažba v miestnom kameňolome v lokalite „Gyútetó“, tiež v kameňolome za Drienoveckými kúpeľmi.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.08.2013 01:00
Upravené: 08.08.2013 11:33