Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Snúbenci

Miesto: Nižný Lánec

Fotografia z prvých desaťročí dvadsiateho storočia zobrazuje pár snúbencov. V Nižnom Lánci – na rozdiel od mnohých iných východoslovenských dedín - bývalo pravidlom, že sa pred svadbou budúci mladomanželia najskôr zasnubovali.

Zasnúbený pár z Nižného LáncaAko prebiehali zásnuby, to záviselo od solventnosti nastávajúceho ženícha. Ten spravidla usporiadal slávnostný obed, na ktorý pozval rodinu a priateľov. Bývalo však zvykom, že priateľov bolo viac a z rodiny boli pozvaní len mladí. Len v niektorých rodinách trvali na staršom obrade, kde sa na slávnostný obed nepozývali priatelia, ale naopak – celá rodina. Zásnuby sa zvyčajne konali na jar a hneď po nich nasledovali takzvané ohlášky. To znamenalo, že kňaz na bohoslužbe ohlásil mená budúcich manželov. Tým sa stali zásnuby verejne známou záležitosťou a celá dedina akceptovala snúbencov ako jeden pár.

Snúbenica na zásnubách dostala dar. Aký, to tiež záležalo od solventnosti snúbenca. Ten ak mohol, daroval jej zlatý prsteň. Mohli to byť aj svadobné šaty. V mnohých rodinách však pretrvával zvyk, že snúbenec dal snúbenici tzv. zásnubné peniaze. Bola to hotovosť, za ktorú si snúbenica mohla kúpiť, čo chcela. Nikto jej do toho nesmel hovoriť. Ak sa nebodaj stalo, že snúbenec zmenil názor a rozhodol sa neženiť, jeho už bývalá snúbenica nebola povinná tieto peniaze vrátiť, ale mohla si ich nechať, aj keď ich neutratila.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 30.07.2013 01:30
Upravené: 30.07.2013 11:23