Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Rodina oblečená „na šveto“

Miesto: Rozhanovce

Táto historická fotografia pochádza z roku 1923 a vidíme na nej rodinu v slávnostnom oblečení. Záber vznikol v čase, keď muži ešte nosili prevažne konopné a doma vyrobené nohavice, ale už len ako pracovné oblečenie. Svoju cestu do ich šatníka si našiel oblek.

Rodina (rodičia s dospelým synom) z RozhanoviecFotka zobrazuje rodičov s dospelým synom. Oblečenie, ktorá má na sebe žena, je typickým obradovým krojom obce. Tento nosievali ženy už hneď po vydaji. Najmä šatka, prípadne čepiec nesmeli chýbať, pretože žena už nesmela vystavovať na obdiv svoje vlasy. Slávnostné oblečenie tu nazývali oblečením „na šveto“ čiže na sviatok.

V kronike Rozhanoviec sa nachádza opis svadobného oblečenia daných čias. Ide o miestnu zvláštnosť, pretože tu mladucha často nešla na sobáš v bielom kroji, ale v tmavých šatách, ktoré volali „baršoň“. Na hlave mala veniec a cez hrudník krížom previazanú šatku. Zásteru mala vyšívanú. Jej čižmy mali byť nové, čo sa potvrdzovalo tak, že pri chôdzi hlasno vŕzgali. Často si nechávali na podpätky vybiť malými klinčekmi svoje meno. Túto obuv volali „rancoš čižma“.

Ženích mal tmavé nohavice a bielu košeľu z domáceho plátna, ozdobenú „štikerajom a pantličkami“. Cez košeľu mal tmavú vestu, ktorú nazývali „lajblik“. Klobúk na hlave mu zdobil rozmarín.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 29.07.2013 00:30
Upravené: 29.07.2013 10:52