Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Rodina a deti

Miesto: Rozhanovce

Tieto historické fotografie vznikli v prvej polovici štyridsiatych rokov 20. storočia. Na prvej z nich vidíme matku s dcérou v typickom vidieckom oblečení, na druhej malé dievča.

Matku s dcérou v typickom vidieckom oblečeníObe fotografie sú ateliérové, žiaľ, dnes už nevieme, v ktorom ateliéri vznikli. V Košiciach isto nie, pretože mesto sa v tom čase stalo súčasťou Horthyho Maďarska a Rozhanovce ostala ako obec v I. Slovenskom štáte. Hlavným krajským mestom východoslovenského regiónu vtedy boli Michalovce.

Ateliérová fotka malého dievčatka z RozhanoviecNarodenie detí a ich uvedenie do života malo v Rozhanovciach svoje presné pravidlá. Ako riadneho člena obecnej komunity prijímali obyvatelia dediny dieťa až po krste. Dokonca do krstu sa matka dieťaťa neukazovala na verejnosti, považovalo sa to za neprístojné. Inými slovami, kým dieťa nepokrstil kňaz, bolo považované za pohana („pohanče“), teda nehodné pozornosti rovnako ako matka, ktorá ešte dieťa neuviedla do cirkvi.

Krstiny však už bola veľmi veselá záležitosť. Podľa zápisov v obecnej kronike sa na ich oslavu schádzalo aj zo päťdesiat ľudí. Krstná matka na ne musela priniesť presne dvanásť langošov. Tie pripravila z kysnutého cesta, vyplnila tvarohom, prípadne lekvárom a ich rohy boli prehnuté. Na záver ich ešte namastila maslom. Rituálnou úlohou krstnej matky ešte bolo preukázať sa pred všetkými, že na oslavy doniesla liter pálenky, koláče a ryžu varenú v mlieku. Rodičia zasa pripravili polievku s rezancami a to všetko tvorilo menu osláv krstín.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 29.07.2013 01:00
Upravené: 29.07.2013 11:12