Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Pôrodné baby a pôrodnice

Miesto: Kalša

Táto fotografia pochádza z roku 1948 a zachytáva matku s dcérou. Bolo to jej prvé dieťa, taktiež jedno z prvých detí, ktoré sa už narodilo v nemocnici, pretože na východoslovenskom vidieku existoval pomerne dlho systém domácich pôrodov a obecných pôrodných báb.

Matka s dcérou na fotografii z roku 1948Tie miestami pôsobili až do šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale oproti dávnejšej minulosti s tým rozdielom, že už museli byť zaškolené v nemocniciach. V kalšanskej obecnej kronike sa o „pôrodnej babe“ nachádza zápis z roku 1925, keď jej miestne zastupiteľstvo schválilo plat v rozmedzí 40 až 50 korún za pôrod. Takto tu v danom čase pôsobili Alžbeta Kundrathová z Kalše a Alžbeta Vargová zo Slanca.

Dievčatko na fotografii sa narodilo v roku 1947 už v zdravotnom stredisku v Slanci, kde pôsobil lekár.

Deti sa v histórii obce často rodili v podmienkach, ktoré sa dnes považujú za neprípustné. Známy je napríklad prípad tehotnej ženy, ktorá musela rovnako ako všetci ostatní v novembri 1944 Kalšu opustiť. Bola vyhlásená evakuácia, vyzeralo to, že boje medzi Nemcami a Červenou armádou budú prebiehať priamo v dedine. Ľudia sa odsťahovali do Nového Salaša, kde však o pár dní bola vyhlásená ďalšia evakuácia. Keďže už nemali kam ísť , odsťahovali do lesa. Stavali si len provizórne koliby a čakali, kým prejde front. November 1944 bol veľmi daždivý, rovnako aj prvá polovica decembra, sneh napadol až pred Vianocami. Cez strechy kolíb zatekalo, ľudia spali na navŕšenej čačine, pod ňou nimi tiekli hotové potoky. V týchto podmienkach sa v lese narodil chlapec, či ako nám bolo povedané, „poradny chlap, hotovy bunko“. Tento pán býva v Kalši dodnes a celý život sa teší dobrému zdraviu.

V tomto článku sú použité informácie, ktoré konzultačne a zo svojej publikačnej činnosti poskytol Mgr. František Petro a pani Júlia Kundrátová.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 02.08.2013 03:00
Upravené: 02.08.2013 09:18