Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Pohľadnica napísaná českým vojakom

Miesto: Moldava nad Bodvou

Táto pohľadnica bola odoslaná v roku 1919 a vidíme na nej rímsko-katolícky kostol sv. Ducha v centre Moldavy nad Bodvou. Je možné predpokladať, že samotná pohľadnica je ešte staršia, pretože jej tlač je v maďarčine, ale odoslaná bola v čase I. Československej republiky.

Pohľadnica zo začiatku 20. storočia s rímskokatolíckym kostolom sv. Ducha v centre Moldavy nad BodvouZaujímavá (a vzácna) je pečiatka „Československý strelecký pluk č. 11 , L. polní prapor“. Pohľadnicu posielal český vojak, ktorý sa zúčastnil ochrany východného Slovenska v časoch, keď napriek vyhláseniu Československa ostávali maďarské vojenské zložky na jeho území.

Dominantnú úlohu v ochrane východu Slovenska zohral legendárny 30. peší pluk. Ten sa v roku 1918 nachádzal v zázemí talianskeho frontu. Dňa 27.októbra 1918 vojaci pluku odmietli poslušnosť veleniu rakúsko-uhorskej armády. Ich novým veliteľom sa stal podplukovník Beran, ktorý sa s nimi vrátil do Čiech, aby chránil hranice s Nemeckom. Dostal však rozkaz, aby sa zúčastnil oslobodzovania východu Slovenska, kde ešte operovali a sídlili maďarskí vojaci, i keď to bolo už takmer dva mesiace územie Československa. Takto 30. peší pluk 28. 12. 1918 obsadil Prešov, bojoval s Maďarmi pri Margecanoch a od 30. decembra 1918 do 2. marca 1919 strážil Košice a okolie.

Po 30. pešom pluku prišli ďalšie prevažne české jednotky, aby potláčali prípadné nepokoje. Tu nachádzame aj pôvod pečiatky na pohľadnici. Text odosielateľa (snáď tým neporušíme listové tajomstvo) je mierny, skôr chlácholivý. Pohľadnicu odoslal vojak svojej tete do Čiech, kde sa iba zmieňuje, že sa nachádza v tomto mestečku a teší sa, až sa bude môcť vrátiť domov, ale nech sa o neho neboja. Odoslanie sa vzťahuje na relatívne pokojnejší začiatok roka, pretože po zmene vlády v Maďarsku a nastolení komunistickej diktatúry vznikla Maďarská republika rád. Trvala síce len od marca do augusta 1919, ale už v apríli prepadla východné Slovensko, ktoré v prvom nápore vojensky obsadila až po okres Bardejov. Do oslobodzovacích bojov zasiahli najmä české vojenské jednotky, ktoré tu sídlili. Aký bol ďalší osud autora pohľadnice z Moldavy, nevieme...

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 30.07.2013 04:30
Upravené: 30.07.2013 15:21