Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Píla

Miesto: Slanec

Tieto historické fotografie zachytávajú pílu, v ktorej sa spracovávalo drevo grófa Štefana Forgáča (Forgách). Veľkomajiteľ lesov na Slanecku i Zemplíne prosperoval okrem iného aj z lesnej ťažby, takže výstavba prevádzky na spracovanie guľatiny bola žiaduca. Prvú pílu postavili už okolo roku 1860 na Kerekhedi (Kerekhegy) v blízkosti Ruskova a pracovala na vodný pohon. Jej majiteľ sa volal Compal. Po jeho smrti však zanikla.

Fotografia píly v SlanciV Slanci došlo na budovanie píly v roku 1910, pričom patrila Národnej drevárskej účastinárskej spoločnosti. Pracovala na parný pohon. Majoritným vlastníkom sa stal Imrich Heidelberg, riaditeľom Imrich Železník. Pretože riaditeľ bol poľského pôvodu, doviedol si tu aj svojich robotníkov, ktorí bývali v Slanci v časti Mašina, neskôr sa priamo na píle vybudovali drevené obytné domy, tzv. baraky. Z pôvodného miestneho obyvateľstva si tu veľa chlapov prácu nenašlo, nanajvýš iba ako pomocní robotníci.

Fotografia píly v SlanciSpracovanie dreva na dosky sa časom rozšírilo a prevádzka začala vyrábať aj parkety. V tom čase však píla vyhorela, ale po zaplatení škody poisťovňou začala pracovať nanovo. Po ukončení I. svetovej vojny tu postavili aj mlyn, ale keďže nenapĺňal plánované zisky, neskôr z neho urobili sklad na parkety.

Počas vzniku I. Slovenského štátu bola píla vyhlásená za židovský majetok a uvalili na ňu nútenú správu. V decembri 1944, keď v týchto miestach začali boje za oslobodenie Nemcami okupovaného Slanca, fašisti pílu podmínovali a vyhodili do vzduchu.

V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám konzultačne a na základe svojej publikačnej činnosti poskytol Mgr. František Petro.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 24.07.2013 04:00
Upravené: 24.07.2013 09:41