Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Odievanie

Miesto: Drienovec

Obec Drienovec sa spôsobom obliekania už v prvej polovici 20. storočia profilovala skôr ako maličké mestečko. Nakoniec, poznáme historickú listinu z roku 1626, kde sa o Drienovci vyslovene píše ako o meste poľnohospodárskeho charakteru.

Ženy z Drienovca na kurze šitiaUž v dvadsiatych rokoch 20. storočia tu viedla úzkokoľajová lesná železnica na planinu Miglinc, v 19. storočí tu stáli kúpele a okrem poľnohospodárov tu pôsobilo aj veľa rôznych remeselníkov, typických skôr pre mestské usadlosti. Ľudové kroje sa tu nosievali skôr ako slávnostné oblečenie, aj to len pri určitých príležitostiach, akými boli napríklad dožinky.

Príležitostný ľudový kroj z Drienovca vychádzajúci z maďarskej folkloristikyPrvá fotografia pochádza z tridsiatych rokov 20. storočia a zobrazuje ženy na kurze šitie. Môžeme si všimnúť, že oblečenie má vyslovene meštiansky charakter. S výnimkou jedinej ženy ostatné nemajú ani na hlavách šatky. Vydaté ženy by v tom čase na Zemplíne alebo na Spiši boli okolím vnímané ako nemorálne, pretože dedinská žena po svadbe musela nosiť šatku stále, aby nevystavovala na obdiv svoje vlasy. Drienovec sa však riadil vlastnými pravidlami.

Príležitostný ľudový kroj z Drienovca vychádzajúci z maďarskej folkloristikyDruhá a tretia fotografia pochádzajú už z päťdesiatych rokov 20. storočia a zobrazujú skôr príležitostný ľudový kroj, ktorý vychádza z maďarskej folkloristiky. Nohavice prekrývala zástera, biele nezdobené ľanové alebo konopné košele mali rozšírené rukávy a nechýbala čierna cesta.

Na štvrtej fotografii zo štyridsiatych rokov môžeme vidieť aj ženský kroj. Na týchto fotografiách sú odfotené deti, dospelí sa takto naozaj obliekali už len veľmi zriedka. Muži tu nosili skôr klasické nohavice a košele mestského štýlu, ako môžeme vidieť na posledných dvoch fotografiách, kde sú šuster a kováč.

Informácie poskytlo občianske združenie „Drienovec a okolie“

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.08.2013 12:25
Upravené: 08.08.2013 12:33