Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Obnova vojnou zničenej obce

Miesto: Košický Klečenov

Táto fotografia vznikla pred II. svetovou vojnou za čias Slovenského štátu a vidíme na nej typický pozdĺžny prízemný abovský dom s gánkom. Košický Klečenov je okrajová dedina historickej Abovskej župy, za ňou sa už nachádzala hranica so Zemplínskou župou, kde sa už v tom čase stavali domy s pôdorysom do písmena L.

Typický pozdĺžny prízemný abovský dom s gánkom z Košického KlečenovaKeďže sa Košický Klečenov nachádza na úpätí Dargovského priesmyku, patrí k obciam, ktoré kruto doplatili na II. svetovú vojnu. Už v novembri 1944 museli miestni obyvatelia dedinu opustiť, Nemci sa tu pripravovali na silný vojenský odpor. Keď sa Klečenovčania začali v druhej polovici januára 1945 do dediny vracať, našli ju zničenú. Väčšina obydlí bola zbúraná, alebo aspoň ťažko poškodená. Po skončení vojny sa začalo s výstavbou nových domov, ktoré financoval štát.

Obnovu obce mala na starosti firma VAP, podľa spomienok najstarších obyvateľov murári pochádzali z Liptova. Postavili asi polovicu zo zničených domov. Ďalšie sa stavali svojpomocne. Rodiny mali na výber, či chcú firmu, alebo budú robiť sami. Peniaze dostal každý. Pôžičku od štátu splácali v malých čiastkach v štyridsiatych i päťdesiatych rokoch. V šesťdesiatych rokoch od nich nikto splátky nežiadal, ľudia sa nádejali, že im bol dlh odpustený, alebo sa na všetko „kdesi zabudlo“. O to väčšie prekvapenie nastalo, keď im v sedemdesiatych rokoch prišli listy, podľa ktorých boli povinní uhradiť zvyšok dlžnej čiastky naraz. Splatil to však každý.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.08.2013 02:00
Upravené: 01.08.2013 10:48