Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Oblečenie v rokoch päťdesiatych

Miesto: Slanská Huta

Uverejnené fotografie vznikli v druhej polovici päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú obyvateľov obce v oblečení, ktoré bolo typické pre toto obdobie.

Fotografia s ukážkou ženského oblečeniaBoli to časy, kedy ešte každá rodina pestovala konope na domácu výrobu látky, niektoré aj ľan, ale zároveň už bolo fabrické plátno cenovo dostupnejšie. Zatiaľ čo muži si obleky kupovali, ženy šili svoje ošatenie z látok doma, alebo si ho dávali robiť u krajčírky. Takto ich to vyšlo lacnejšie.

Tesilové sukne boli skladané „na široké faldy“. Zatiaľ, čo úzke "cenke faldy" si ženy vedeli vyrobiť aj doma, modernejšie širšie skladanie si po zakúpení látok chodili nechať urobiť zásadne k pani Jakabovej do Zemplínskej Teplice. Mala na to pripravené formy podobné vejáru, látky do nich naukladala a naparovala nad vriacou vodou. Bola to aj zručná krajčírka, ženské šaty na tejto fotografii ušila ona.

Fotografia s ukážkou mužského oblečeniaV miestnom nárečí ľudia nazývali mužský oblek „hancug“. Najbližšie sa dal sa kúpiť na pravidelných mesačných trhoch v Slanci, ale tie počas vojny zanikli a už sa nikdy neobnovili v takom rozsahu ako predtým. Preto v päťdesiatych rokoch chodili muži „hancugy“ kupovať do Košíc, Trebišova a Michaloviec. Ako bežné pracovné oblečenie sa však naďalej požívali konopné „dreľichovo nohavky“. Konope sa tu prestalo pestovať až niekedy v polovici šesťdesiatych rokov. Dovtedy patrilo k zručnosti každej ženy jeho spracovanie na priadzu, nite i tkanie látok.

Konope sa zbieralo dva razy ročne. Prvý krát v čase kvitnutia. Plátno z takýchto rastlín bolo jemnejšie a vhodné najmä na košele. Druhý zber začínal, keď sa už dozreli aj semená na ďalšiu sejbu. Konopná priadza i nite však už boli hrubšie a plátno vhodné na nohavice.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 24.07.2013 01:30
Upravené: 24.07.2013 08:01