Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Nezvyčajný dôvod pre život v USA

Miesto: Ďurkov

História Slovenska v Rakúsko-Uhorsku a za I. ČSR zaznamenala viacero migračných vĺn. Veľa ľudí odišlo za prácou najmä koncom 19. storočia, druhá veľká vlna odlivu obyvateľstva nastala v časoch hospodárskej krízy v tridsiatych rokov 20. storočia.

Emigranti z Ďurkova na fotografii z USADôvody boli najmä ekonomické. V rodinách, kde mali veľa detí, by sa ich ženbou a vydajom majetok rozdelil na drobné. Preto najmä tí neskôr narodení v prvých rokoch dospelosti išli zarábať do Ameriky.

Táto historická fotografia pochádza z roku 1947 a je na nej manželský pár z Ďurkova, odfotený už v USA. Na rozdiel od uvedeného však odišli za oceán z nezvyčajných dôvodov.

Muž sa narodil v roku 1890, keď dospel a oženil sa, všetko vyzeralo tak, že bude viesť život gazdu. Ženské jazyky však dodnes v Ďurkove hovoria, prečo sa všetko zmenilo. Muž si totiž celkom rád vypil a mal veľmi energickú ženu. Tá, keď prišiel domov, schytila čo mala poruke a mlátila ho, kým ju neprešla zlosť. Keď bol muž raz pomáhať svojej matke na statkoch, sťažoval sa, že ho všetko bolí. Matka si všimla, že má po tele modriny. Vypytovala sa ho, že z čoho, ale on nepovedal nič. Preto sa ho rozhodla sledovať.

Keď sa neskoro večer vracal z krčmy, ukradomky išla za ním, až kým neprišiel domov. Ďalej všetko pozorovala cez okno. Videla, ako na jej syna kričí jeho žena a mláti ho hlava-nehlava s valčekom na cesto. Vtedy matka vbehla do domu a bránila neveste, aby ho nebila. Vznikla z toho veľká hádka, ktorá neušla pozornosti susedom a na druhý deň už tom vedela celá dedina.

Pre muža bola neuveriteľná pohana, ak sa o ňom vravelo, že ho bije žena. Jeho život v obci sa stal neznesiteľný, rozhodol sa teda aj s manželkou odísť na čas do Ameriky, kde nakoniec ostali žiť natrvalo. On údajne s pálenkou prestal a do Ďurkova poslal túto fotografiu...

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 12.08.2013 03:00
Upravené: 12.08.2013 10:23