Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Muž, ktorého pochovali zaživa

Miesto: Košický Klečenov

Ľudské osudy sú nepredvídateľné, často pripomínajú scenáre z tých najneuveriteľnejších filmov. Priam extrémnym dôkazom tohto tvrdenia je spôsob zoznámenia sa mladého muža a ženy, ktorých vidíme na týchto dobových fotografiách.

Ján Ferko v uniforme Rakúsko-Uhorskej armádyPán Ján Ferko, ktorý je na tejto fotke ešte v časoch svojej vojenskej služby v Rakúsko-Uhorsku, opätovne narukoval za I. Slovenského štátu do armády. Podobne ako mnohí iní, aj on počas vojny prešiel na stranu Sovietskeho zväzu a pridal sa k tam formovaným československým jednotkám. Pri jednej z vojenských operácií na území Sovietov ho zasiahla nemecká guľka, ale nezabila. Stratil však vedomie. To prehliadli vojaci, ktorí kládli padlých do spoločného hrobu.

Manželka Jána FerkaKeď sa Ján Ferko prebral k vedomiu, bol už pod zemou v mase mŕtvych tiel. Sú jeho pocity z danej chvíle vôbec predstaviteľné? Našťastie, v bojovom zhone sa často robili len veľmi plytké hroby. Iba silou vôle sa predieral na povrch, čo sa mu nakoniec so značným vyčerpaním síl podarilo. Takto ho našla mladá Ruska, ktorá mu pomohla odísť do bezpečia a ošetrila ho. Po vojne obaja prišli na Slovensko do dargovskými bojmi zničeného Klečenova a začali tu spoločný život už ako manželia.

Keďže portrét ruskej manželky Jána Ferka vznikol v košickom ateliéri fotografa Szamossyho, pochádza už z povojnových čias, keď obaja žili spoločne vo vtedajšom Československu.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.08.2013 02:30
Upravené: 01.08.2013 10:53