Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Levente

Miesto: Nižný Lánec

Historická fotografia bola vyhotovená niekedy medzi 3. novembrom 1938 a 21. januárom 1945. Teda v čase, keď Nižný Lánec a veľká časť juhu Slovenska bola pod správou Horthyho okupačných vojsk. Na fotografii sú zachytení chlapci z organizácie Levente.

Chlapci z Nižného Lánca organizovaní v LeventeLevente bola maďarská detská a mládežnícka polovojenská organizácia pre chlapcov, ktorá pripravovala svojich adeptov na život v armáde. Bolo to niečo podobné ako branci v čase totalitného režimu v Československu. Rozdiel bol však v tom, že Levente bola oveľa prísnejšia organizácia a chodili do nej všetci chlapci už od nástupu do školy až do čias, kedy rukovali k vojsku.

Organizácia Levente existovala v každej dedine a chlapci sa výcviku podrobovali vždy pol dňa v týždni. Na programe boli poradové cvičenia, pochod, streľba zo vzduchovky, malorážky a rôzne športové cvičenia na zvýšenie kondície. Okrem toho absolvovali prednášky, na ktorých sa učili láske k národu a hrdosti naň. Mohli by sme to nazvať aj hodinami vlastenectva.

Leventi mali svojich desatoro, medzi ktorými dominovala úcta k Bohu a vernosť národu. V dedinách, kde bolo viac chlapcov, boli leventi rozdelení na mladších a starších žiakov. Ich vedúci museli mať skúšky, aby zabezpečili kvalitný výcvik. Po obnovení Trianonskej zmluvy a obnove pôvodných južných hraníc organizácia Levente v Nižnom Lánci i okolitých dedinách zanikla.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 30.07.2013 02:30
Upravené: 30.07.2013 11:45