Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Kúpeľní hostia

Miesto: Herľany

Táto fotografia pochádza z čias I. ČSR a sú na nej zachytení hostia Herlianskych kúpeľov. Budova, pred ktorou sa nachádzajú, je dnes známa ako liečebný dom Dargov. Samozrejme, ako bývalý liečebný dom, pretože zariadenie už dnes neslúži svojmu pôvodnému účelu, ale patrí Technickej univerzite.

Kúpeľní hostia pred liečebným domom DargovV časoch Rakúsko-Uhorska boli tieto kúpele známe pod menom Ránkfüred. Nachádzajú sa na mieste, kde sa v minulosti stretali hranice troch žúp, a to Abovsko-turnianskej, Šarišskej a Zemplínskej. Pôvodný názov Ránkfüred, ktorý označoval kúpele podľa názvu neďalekej obce Rankovce, sa neskôr zmenil na Rankovsko-herľanské kúpele, nakoniec ostal názov Herlianske kúpele. Je to vcelku logické, pretože kúpele sú s obcou Herľany spojené v jeden urbanistický celok.

Už v 17. storočí to bolo obľúbené miesto maďarskej šľachty, aj keď patrili k erárnemu majetku. Podľa údajov miestnej kroniky tu chodila vrchnosť nielen z Abova a Zemplína, ale tiež z Budapešti. Kúpele údajne niekoľkokrát navštívil aj František II. Rákoci.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 05.08.2013 12:28
Upravené: 05.08.2013 12:31