Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Kostol pred oslobodením a po ňom

Miesto: Jasov

I keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, tieto historické fotografie zachytávajú jeden a ten istý objekt. Je ním gotický kostol sv. Michala Archanjela v Jasove. Postavený bol v 15. storočí, avšak počas II. svetovej vojny Nemci vyhodili jeho vežu do povetria. Prvá z fotografií pochádza z tridsiatych rokov 20. storočia a druhá, na ktorej je zničený, zo začiatku roku 1945.

Gotický kostol sv. Michala Archanjela v Jasove na fotografii z tridsiatych rokov 20. storočiaDôvodom, pre ktorý nemecké vojská nanosili do veže výbušniny a odpálili ich, je strategická poloha kostola. Stojí uprostred cintorína na okraji Jasova vedľa cesty do Košíc. Zo zvonice je dobrý výhľad na celé okolie, Nemci si tam zriadili guľometné hniezdo. Frontová čiara sa tiahla v bezprostrednej blízkosti v línii Turňa nad Bodvou – Moldava nad Bodvou – Veľká Ida – Haniska a bolo zrejmé, že postup oslobodzujúcich vojsk nastane každým dňom. Dňa 13. januára 1945 sa až nad Jasov dostala letka ruských stíhačiek a obstreľovala ho.

Gotický kostol sv. Michala Archanjela v Jasove na fotografii zo začiatku roku 1945Nemci sa pred ústupom rozhodli na radikálny zásah. Podmínovali a vyhodili do vzduchu vodnú elektráreň, aby nemohla slúžiť osloboditeľom, ale aj strategické miesta vhodné na obstreľovanie okolia. Okrem kostolnej veže to boli aj komín parnej píli na Počkaji a horáreň na Teplici. Podmínované a pripravené na odstrel boli aj veže kostola Jasovského kláštora. Tie sa však zachovali, pričom časť obyvateľov hovorí, že údajne ich mnísi vykúpili za veľký zlatý kríž vykladaný drahými kameňmi. Iní Jasovčania spomínajú, že Nemci sa iba nechali prehovoriť, keďže v kláštore už dosť dlho pôsobila vojenská nemocnica, v ktorej zachraňovali životy a ošetrovali zranených Nemcov.

Dňa 20. januára ruské vojská spustili delostreleckú paľbu na Jasov hneď z dvoch strán – od Rudníka a od Moldavy nad Bodvou. Nemci ušli a pri odchode vyhodili do povetria aj všetky mosty, včítane toho dreveného, ktorý vidíme na prvej fotografii. Prišli Rusi, avšak oslobodenie malo ďaleko od idylickej slobody, keďže na druhý deň začali delami obstreľovať Jasov Nemci. Ruskí vojaci preto vyrazili do protiútoku a veľké boje sa strhli pri obci Poproč.

Po vojne ku kostolu sv. Michala Archanjela pristavili Jasovčania novú vežu, ktorá ostala štýlovo rovnaká ako pôvodná a slúži dodnes.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 04.08.2013 06:00
Upravené: 05.08.2013 09:26