Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Klobúky

Miesto: Rozhanovce

Táto historická fotografia vznikla v čase I. Slovenského štátu v roku 1941. Vidíme na nej rodinu s chlapcom, ktorý má deväť rokov. Napriek tomu, že je to ešte dieťa, má rovnako ako jeho otec na hlave klobúk.

Rodina s deväťročným chlapcom z RozhanoviecKlobúky v tom čase totiž neboli len výsadou dospelých, ale v Rozhanovciach ich nosili aj chlapci v školskom veku. Klobúk, rozhanovsky „kalap“, mohol byť slávnostný „parádny“, ktorý bol zvyčajne zdobený pierkom a špendlíkom pripomínajúcim skôr odznak. Ten tu volali „gomboška“ alebo aj „pina“. Okrem toho mali muži a chlapci aj klobúky na bežné denné nosenie. Kupovali ich v Košiciach.

V rokoch vzniku fotografie už dávno nebývalo zvykom, aby chlapci a muži nosievali dlhšie vlasy. Všetci boli ostrihaní nakrátko. V takmer každej obci bolo niekoľko ľudí, ktorí mali „mašinky“, čiže holiace strojčeky. Strihalo sa takým spôsobom, že sa ruka priložila na krk. Tam, kde končila, sa urobila čiara a až po ňu boli vlasy úplne vystrihané, čiže ostali viac-menej až na vrchole hlavy skoro niekde od úrovne hornej časti uší. Na holenie sa používala britva a mydlo.

Na fotografii si ešte môžeme všimnúť aj vyšívanú plachtu za postavami. Bol to bežný zvyk, že sa pri fotení pozadie vytvorilo spustenou plachtou. Pokiaľ chodili do dedín fotografi, aby si privyrobili, často nosievali aj plachty, na ktorých bola namaľovaná príroda.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 29.07.2013 02:00
Upravené: 29.07.2013 11:09