Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Kalvínsky kostol

Miesto: Moldava nad Bodvou

Ako podklad pre vznik tejto farebnej pohľadnice slúžila ručne kolorovaná čiernobiela fotografia a vidíme na nej kostol Kresťanskej reformovanej cirkvi v Moldave nad Bodvou. Vydaná bola okolo roku 1925.

Ručne kolorovaná fotografia kostola Kresťanskej reformovanej cirkvi v Moldave nad BodvouPočiatky kostola, ktorý sa nachádza v centre mesta, siahajú do roku 1773 a už od počiatku svojho vzniku slúžil veriacim, ktorých ľudovo označujeme ako „kalvínov“. Prienik tejto reformovanej cirkvi do Moldavy sa datuje od roku 1564, teda presne od roku, kedy zomrel francúzsky teológ a reformátor Ján Kalvín (Jean Calvin). V tom čase už jeho učenie prúdilo celou Európou.

Viac ako uvedomelá snaha mešťanov o reformovanie rímsko-katolíckej cirkvi však zmenu cirkevnej identity mesta spôsobili vtedajšie zvyklosti. V danom roku mal Moldavu v držbe Andrej Bátory (András Báthory), ktorý bol kalvínom, takže na jeho vieru museli prejsť aj jeho poddaní. Jedným zo znakov reformovaných cirkví bola zásada, že bohoslužby sa majú konať v jazyku veriacich a Biblia má byť preložená z latinčiny, aby sa mohol každý oboznámiť z jej obsahom. Na jej preklade do maďarčiny v roku 1590 pracoval aj moldavský duchovný, prekladalo sa v obci Gönc na území súčasného Maďarska.

Reformovaní veriaci sa stretávali v gotickom kostole, ktorý pôvodne patril rímskym katolíkom, v čase protireformácie oň prišli. Právo postaviť si vlastný dostali v roku 1772, ale podmienkou udelenia povolenia bolo, že nesmie mať vežu. Tak ho vybudovali v roku 1773, ale šťastie im neprialo a o dva roky sa stavba zrútila. Na jej ostatkoch začali stavať terajší kostol, ktorý zobrazuje aj pohľadnica, avšak dokončili ho až v roku 1789, kedy postavili aj vežu.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 30.07.2013 06:00
Upravené: 30.07.2013 15:36