Jasovská skala a železničná trať
Miesto: JasovTáto historická fotografia slúžila ako pohľadnica a vyrobená bola niekedy na prelome 19. a 20. storočia, teda ešte v časoch, keď Jasov i celé územie súčasného Slovenska bolo v Rakúsko-Uhorsku.
Dominantou obrazu je Jasovská skala. V porovnaní s jej súčasným stavom vidíme, že na jej povrchu sa v danom čase nenachádzal lesný porast. Je pravdepodobné, že bola takto udržiavaná ako vyhliadkové výletné miesto, a to aj z toho dôvodu, že v danom čase tam ľudia chodili obzerať „kameň s odtlačkami kolien Krista“. Podľa miestnej legendy sa Ježiš Kristus zjavil na tejto skale a modlil sa, pričom na tomto mieste ostala skala s odtlačkami, do ktorých presne zapadajú nohy človeka, ktorý si na ňu kľakne. K tomuto kameňu sa viaže aj povesť o vzniku Jasovského kláštora a na skalu vedie náučný chodník.
Za zmienku stojí aj pohľad na železničnú trať, ktorá spája Moldavu nad Bodvou s Medzevom a prechádza cez Jasov. Postavená bola na konci 19. storočia a prvé vlaky po nej jazdili 1. augusta 1894. Jej dĺžka je len 15,4 km, ale mala veľký význam, pretože spájala tri mestá (Jasov bol v danom čase ešte mestom). Okrem toho z nej ešte viedla 2 kilometre dlhá odbočka k bani Počkaj, odkiaľ sa vozila ruda. Táto jednokoľajka nebola nikdy elektrifikovaná a najväčšiu povolenú rýchlosť mala 50 km/hod. V moderných dejinách spočíval jej význam aj z hľadiska rozvoja turizmu. Od 2. februára 2003 však v rámci úsporných opatrení Železníc SR trať odstavili. V súčasnosti sa tam koná aspoň jedna „spanilá jazda“ ročne, o ktorú je zo strany turistov vždy enormný záujem.
Autor/zdroj:
Slavomír Szabó
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
05.08.2013 00:00
Upravené:
05.08.2013 09:32