Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Fotografie pre otca do Kanady

Miesto: Vyšná Myšľa

Obe tieto fotografie pochádzajú z roku 1929 a je na nich zachytená jedna a tá istá rodina – Helfénovci. Deti majú nevšedné, na vidiecke pomery až veľmi honosné oblečenie.

Chalpec a dievča na fotografii z roku 1929Na šatách pre najmenších vtedy matka nešetrila. Fotografie boli totiž špeciálne urobené pre otca detí, neskôr richtára Vyšnej Myšle – pána Michala Helféna. Ten bol v tom čase v Kanade, kde odišiel s ďalšími Slovákmi hľadať dobre platenú prácu.

Slávnostné šatôčky pre jeho deti ušil „bači“ Brugoš z Nižnej Myšle. Prvá fotografia vznikla v čase Veľkej noci a viaže sa k nej krátky príbeh.

Matka s deťmi na fotografii z roku 1929Malý chlapec Šimon si prvý krát obliekol slávnostné šatôčky a obul nové topánky. Matka bola spokojná a poslala ho von, kým uzatvorí obchod s krajčírom. A malý Šimon sa zatiaľ vonku nudil. Ako päťročný chlapec dostal ten „najlepší nápad“ a išiel si vyskúšať, aké sú topánky pevné. Taký aký bol, vliezol do rozvodneného potoka. Hneď po návrate domov sa museli šaty prať a aj s topánkami sušiť. Pretože sa topánky sušili na peci, vyhla sa na ľavej z nich špička nahor tak, až to bilo do očí.

Fotografia vznikla v Košiciach v ateliéri fotografa Bélu Brauna. Ten mal dosť práce, aby poškodenú obuv nejako vykryl vhodnou kompozíciou obrazu. Chlapca si nastavil najlepšie ako vedel, preto má ľavú nohu v tak skrčenú a kolenom pritlačenú k druhej.

Keď došla fotka do Kanady, otec Michal Helfén hneď písal domov, či sa jeho synovi niečo stalo s nohou, že ju má čudne vykrútenú. Matka sa ho snažila upokojiť a hneď dala vyhotoviť u rovnakého košického fotografa druhú, nižšie uverejnenú fotografiu. Na nej je zachytená aj ona. A deti hneď v ďalších nových sviatočných šatách, aby si v Kanade nemysleli, že sa tu žije chudobne...

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 19.07.2013 06:00
Upravené: 23.07.2013 14:36