Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Drienovecké kúpele

Miesto: Drienovec

Za obcou Drienovec na trase žltej turistickej značky sa nachádzajú Drienovecké kúpele. Na prelome 19. a 20. storočia v nich vládol bohatý spoločenský život.

Plť na jazere neďaleko Drienoveckých kúpeľovPovesť hovorí, že kúpele založili „červení mnísi“. Žiaľ, nepodarilo sa nám zistiť, kto títo mnísi boli a nezachovala sa ani žiadna povesť. Izby v kúpeľoch však až nápadne pripomínajú mníšske cely a polkruhová stavba pravdepodobne v minulosti slúžila ako kaplnka. Drienovecké kúpele boli vaňové a v prevádzke sa udržali do konca II. svetovej vojny. Od roku 1970 tu stál hotel s pohostinstvom. V súčasnosti, po niekoľkých rokoch nečinnosti, sa tu nachádza Domov dôchodcov Patria.

Kríž na skale - KristuškaOkolie kúpeľov kedysi vyzeralo inak. Boli pri nich dve jazerá, na ktorých sa mohli návštevníci člnkovať alebo prevážať na pltiach. To vidíte na prvej fotografii

Na skale nad jazerami sa nachádzal kríž, ktorý zachytáva druhá fotografia. Toto miesto obyvatelia Drienovca volali Kristuška. V šesťdesiatych rokoch bol kríž zo svojho pôvodného miesta odstránený, pretože sa tu začal stavať vodovod z blízkej krasovej vyvieračky. Dnes sa tento kríž nachádza pri Kostole svätého Martina v obci.

Tretia fotografia, rovnako ako dve predošlé, pochádza zo štyridsiatych rokov 20. storočia a približuje ako kúpele vyzerali v danom čase. Posledné dve fotografie pochádzajú zo súčasnosti. Dokladujú, že aj pri zmene majiteľov sa architektonický ráz kúpeľov našťastie nezmenil.

Použitá literatúra:
Drienovec – Somodi (2001, OZ Drienovec a jeho okolie)

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 09.08.2013 01:00
Upravené: 09.08.2013 11:16