Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Dievčatá v slávnostnom oblečení

Miesto: Rozhanovce

Prvá z historických fotografií pochádza z roku 1939 a zachytáva dve sestry vo sviatočnom oblečení. V týchto rokoch sa šilo predovšetkým z doma utkaných látok, avšak na slávnostné ošatenie sa už kupovalo tzv. anjelské plátno, ktoré svojim leskom malo pripomínať brokát. V miestnom nárečí sa takéto slávnostné šatôčky označovali ako viganka.

Dve sestry z Rozhanoviec vo sviatočnom oblečeníPokiaľ sa šilo z doma utkaného plátna, na bežné nosenie, najmä na mužské nohavice, sa požívalo konope. Na jemnejšie látky sa pestoval a spracoval ľan. Z toho aj deťom šili najmä sukničky a blúzky. Vesty, ktoré tu nazývali lajblik, boli so spomínaného lesklého tzv. anjelského plátna.

Deti majú topánky, čo v tých rokoch na dedine nebol celkom bežný jav. Často sa chodilo naboso, obuv sa šetrila na sviatočné dni a príležitosti. Ak bolo zlé počasie, deti nosili skôr lacné topánky z gumy, tzv. gumeňačky.

Medzi oblečenie, ktoré sa kupovalo, patrili aj biele pančuchy. Tie už v tých časoch zľudoveli a stali sa súčasťou každého slávnostnejšieho oblečenia dievčat a žien. Podľa spomienok pamätníkov sa dali kúpiť len v Košiciach. To pre miestnych obyvateľov nebol žiaden problém, pretože viacerí z nich chodievali denne do Košíc predávať na trh mlieko, vajíčka, maslo a ďalšie domáce výrobky. Takto to robievali aspoň do októbra 1938, pretože potom Košice pripadli Horthyho Maďarsku a Rozhanovce ostali na slovenskej strane.

Dievča na prvom svätom prijímaníNa druhej fotografii, ktorá pochádza z približne rovnakého obdobia, je odfotené dievča, ktoré sa chystá na prvé sväté prijímanie. Jej oblečenie je úplne identické s oblečením nevesty, ktorá sa chystá na sobáš. Týka sa to najmä venčeka z naškrobenej čipky a bielych korálikov, nadšitého golierika a pacerky – dvojradového korálkového náhrdelníka.

Obidve fotografie rozhanovských dievčat vznikli v košickom fotoateliéri. Druhá fotka bola, samozrejme, tiež čiernobiela. Na požiadanie zákazníkov vo fotoateliéri fotografie ručne kolorovali, čiže ich vyfarbili vodovými farbami. Bol to bežný postup, akým sa v tom čase vyrábali „farebné“ fotky.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 29.07.2013 03:00
Upravené: 29.07.2013 11:23