Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Dedinské divadlo

Miesto: Drienovec

Tradičný kultúrny život v obci sa v minulosti riadil predovšetkým podľa cirkevného kalendára. Boli to napríklad náboženské sprievody na Sviatok Božieho tela alebo oslavy Veľkej noci a Vianoc. Ako vo väčšine dedín - aj v Drienovci pôsobilo miestne naivné divadlo, ktoré začalo so svojou činnosťou už v roku 1946 a s menšími prestávkami pretrvalo až do roku 1985.

Fotografia z prelomu štyridsiatych a päťdesiatych rokov 20. storočia zachytávajúca scénu z divadelnej hry Csikós čiže KoniariV čase po februári 1948 boli možnosti verejných osláv náboženských sviatkov obmedzené, takže pozornosť obyvateľov sa sústredila najmä na divadlo a miestny tanečný krúžok. Naviac sa tu organizovalo množstvo rôznych záujmových a vzdelávacích podujatí ako kurz varenia, pečenia, prípravy studených jedál, pestovateľstva, chovateľstva a podobne. Od roku 1971 mala obec aj svojho profesionálneho osvetového pracovníka.

Divadlo počas svojej existencie ostávalo blízko naturelu pôvodnej kultúry obyvateľov. Hrali sa tu predovšetkým hry maďarských autorov, ktoré vychádzali z dedinského prostredia. Už hneď po svojom vzniku uvádzali aspoň dve premiéry ročne.

Uverejnená fotografia pochádza z prelomu štyridsiatych a päťdesiatych rokov 20. storočia. Je na nej zachytená scéna z divadelnej hry Csikós čiže Koniari.

Informácie k tomu článku poskytlo občianske združenie „Drienovec a okolie“

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 09.08.2013 01:30
Upravené: 09.08.2013 11:45