Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Chlapec so zbraňou

Miesto: Košický Klečenov

Táto fotografia vznikla niekedy začiatkom päťdesiatych rokov a zachytáva rodinu v pokojnom posedení v záhrade. Pozornosť najviac upúta chlapec, ktorý drží zbraň, pravdepodobne pušku.

Chlapec držiaci zbraňBoli to roky, kedy podľa spomienok obyvateľov nebolo v Košickom Klečenove človeka, ktorý by po dargovských bojoch v okolitých lesoch nenašiel muníciu, najmä granáty, míny a náboje, ale tiež samopal, pušku či revolver. Košický Klečenov je totiž prvou dedinou na ceste od Dargovského priesmyku do Košíc.

Jeden zo živých pamätníkov, v tom čase bol ešte dieťa, spomína, že nábojov tu mal „každý na tisíce“. Iný zasa raz po rokoch našiel v lese lebku a priniesol ju do školy. I keď „zber“ mŕtvych bol koncom na zimy a na jar v roku 1945 organizovaný a bol aj pomerne dôkladný, počas ďalších rokov sa tu stále nachádzali ďalšie obete vojny. A neboli to posledné obete, vznikali ďalšie. Jednému mužovi sa stalo osudným vypaľovanie trávy. Nevšimol si, že na zemi leží stratený granát. Do blízkej osady Borda, ktorá už dnes administratívne splynula s Košickým Klečenovom, bol vyslaný expert, aby miestnych obyvateľov naučil, ako stále nachádzané míny zneškodniť. Pri prvej ukážke mu mína vybuchla pod rukami a zabila jeho i ďalších sedem okolostojacich mužov.

Miesto v Dargovskom priesmyku, kde sa dnes nachádza víťazný pamätník, bolo v novembri a decembri 1944, ale ešte aj v januári 1945 mínovým poľom. Pamätník je symbolicky postavený práve tam a okolo neho vybudovali ružový sad. Červené ruže mali symbolizovať preliatu krv. Celú výstavbu financoval štát. Pamätník stále stojí, ale po ružiach už niet ani stopy.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 01.08.2013 04:00
Upravené: 01.08.2013 11:14