Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Sekvojovec mamutí

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Jasov

Sekvojovec mamutí pred kláštorom premonštrátov v JasoveJe to v podstate mladík

Sekvojovec v Jasove vysoko prečnieva nad strechy kláštorného komplexu a pritom ide o mladý stromček, teda ak ho aspoň porovnáme s jeho druhovými kolegami v Yosemitskom národnom parku v USA. Ten jasovský má totiž iba približne 200 rokov, ale sekvojovcu mamutiemu rekord v dlhovekosti prináleží práve z toho titulu, že sa dožíva neuveriteľných 4 000 rokov! V jednom prípade spomínaného amerického národného parku sa dokonca odhaduje vek na 5 000 rokov.

Aký dorastie?

Názory botanikov sa rozchádzajú. Je pravdou, že naše klimatické pomery sú iné ako v Kalifornii. Výška sa nedá presne určiť už aj vzhľadom na skutočnosť, že neexistujú štyritisíc rokov staré záznamy z pozorovaní indexu rastu jednotlivých vývinových fáz tohto druhu. Na území súčasného Slovenska sa stal sekvojovec mamutí populárny v 18. a 19. storočí, keď vznikla móda zakladania veľkých okrasných parkov pri kaštieľoch a kláštoroch. Staršie jedince u nás nenájdete. Najnižší odhad botanikov predpokladá, že sekvojovec v našich končinách dorastie do výšky 30 metrov, avšak v Kalifornii najvyššie kúsky dosiahli až 150 metrov. Žiaľ, práve tieto v časoch, keď ochrana prírody bol pojem budúcnosti, padli za obeť drevorubačom. V súčasnosti má najvyšší strom 95 metrov. Stačí počkať nejaké to tisícročie a uvidíme, ako sa im bude dariť u nás.

Ďalšie zaujímavosti

Okrem vzrastu dokáže sekvojovec mamutí upútať aj svojou atypickou farebnosťou. Hrubá a vláknitá kôra má červeno-hnedú farbu, ihličie zasa modro-zelenú. Mohutný kmeň sa v dolnej časti vekom poriadne rozširuje. Najväčší doposiaľ zaznamenaný priemer sekvojovca je 15 metrov, čo po obvode činí 46 metrov! Starý jedinec svojimi koreňmi prerastá plochu väčšiu ako futbalové ihrisko. Pred vznikom chráneného parku v Kalifornii miestni obyvatelia radi využívali tieto stromy na rôzne atypické účely. Do ich širokých kmeňov vysekávali priestory, ktoré slúžili napr. ako skrýše pred dažďom, či dokonca tak urobili aj kaviareň. Najextrémnejším sa stala stavba tunelu cez kmeň, ktorým previedli dvojprúdovú cestu pre autá bez toho, aby to strom výrazne poškodilo.

Sekvojovec mamutí a Jasov

Kláštor v Jasove prechádzal viacerými prestavbami. Príchod premonštrátov sa tu datuje od  konca 12. storočia a vtedy išlo pravdepodobne o drevenú stavbu. V 15. storočí bol kláštor kamenný, obohnaný múrom a slúžil ako pevnosť. I tak ho vojská Jána Jiskru viackrát dobyli a vypálili. V súčasnosti má neskorobarokový charakter, čo je výsledkom jeho prestavby i dostavby zo štyridsiatych rokov 18. storočia. V tom čase tu vznikol aj veľký park, ktorý sa nachádza za kláštorom a doposiaľ si z hľadiska záhradno-parkovej architektúry ponechal svoj barokový charakter. Môžeme predpokladať, že v rovnakom období, prípadne tesne po ňom, tu bol vysadený sekvojovec mamutí, nakoniec – ide o časy, kedy sa stal veľmi populárnou exotickou drevinou.

Kde ešte v kraji

Sekvojovec mamutí nájdete aj v obci Slanec na ploche, ktorá bola kedysi ozdobným parkom okolo niekdajšieho kaštieľa grófa Štefana Forgáča.
Ďalší známy sekvojovec rastie v niekdajšom parku kaštieľa grófa Semseyho, v súčasnosti je to areál Domova sociálnych služieb v obci Šemša.

Odporúčané fotografie „starších druhových bratov“ jasovského sekvojovca

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2024 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.