Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Jasovská skala a železničná trať

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Jasov

Pohľadnica z prelomu 19. a 20. storočiaDominantou obrazu je Jasovská skala. V porovnaní s jej súčasným stavom vidíme, že na jej povrchu sa v danom čase nenachádzal lesný porast. Je pravdepodobné, že bola takto udržiavaná ako vyhliadkové výletné miesto, a to aj z toho dôvodu, že v danom čase tam ľudia chodili obzerať „kameň s odtlačkami kolien Krista“. Podľa miestnej legendy sa Ježiš Kristus zjavil na tejto skale a modlil sa, pričom na tomto mieste ostala skala s odtlačkami, do ktorých presne zapadajú nohy človeka, ktorý si na ňu kľakne. K tomuto kameňu sa viaže aj povesť o vzniku Jasovského kláštora a na skalu vedie náučný chodník.

Za zmienku stojí aj pohľad na železničnú trať, ktorá spája Moldavu nad Bodvou s Medzevom a prechádza cez Jasov. Postavená bola na konci 19. storočia a prvé vlaky po nej jazdili 1. augusta 1894. Jej dĺžka je len 15,4 km, ale mala veľký význam, pretože spájala tri mestá (Jasov bol v danom čase ešte mestom). Okrem toho z nej ešte viedla 2 kilometre dlhá odbočka k bani Počkaj, odkiaľ sa vozila ruda. Táto jednokoľajka nebola nikdy elektrifikovaná a najväčšiu povolenú rýchlosť mala 50 km/hod. V moderných dejinách spočíval jej význam aj z hľadiska rozvoja turizmu. Od 2. februára 2003 však v rámci úsporných opatrení Železníc SR trať odstavili. V súčasnosti sa tam koná aspoň jedna „spanilá jazda“ ročne, o ktorú je zo strany turistov vždy enormný záujem.

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.