Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

V záhrade Jasovského kláštora

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Jasov

Jasovský kláštor pohľadom z jeho záhradySúčasný kaštieľ je postavený v barokovom štýle, hoc premonštráti na tomto mieste začali písať svoju históriu už koncom 12. storočia. Prvá stavba, známa zo zápisu z roku 1228, bola pravdepodobne drevená. V prvej polovici 15. storočia zasa kamenná i s obranným múrom, takže kláštor v podstate slúžil aj ako pevnosť. Súčasný neskorobarokový charakter dostal v štyridsiatych rokov 20. storočia a jeho autorom je viedenský architekt Anton Pilgram. Pri plánovaní stavby sa pohral trochu aj so symbolikou. Kláštor má štyri vchody ako počet ročných období, dvanásť komínov ako je mesiacov v roku a 365 okien ako dní v roku.

Súčasťou areálu sa stala baroková záhrada, údajne ide o jedinú záhradu v barokovom štýle na Slovensku, ktorá ostala zachovalá dodnes. Práve v 18. storočí bolo zakladanie veľkých ozdobných záhrad, parkov a arborét veľmi populárne. V súvislosti s tým nastal rozmach aj v dovoze rôznych cudzokrajných drevín. I keď to na tejto fotografii nie je vidieť, pred kláštorom stojí strom sekvojovec mamutí. Vzhľadom na jeho vek bol postavený v čase baroka, a i keď vrcholom vyčnieva vysoko nas strechy je to ešte len “mláďa”. Sekvojovec obrovský je totiž najväčším a najdlhšie živjúcim organizmom na svete. Dorastá až do výšky 120 metrov a najstaršie jedince majú približne 4 tisíc rokov!

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.