Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Prvá svetová vojna a obec

Miesto: Kalša

Tieto historické fotografie pochádzajú z čias I. svetovej vojny a vidíme na nich vojakov v uniformách rakúsko-uhorskej armády. Na prvej z nich je obyvateľ Kalše Ján Kundát v hodnosti kaprála. Bol to muž, ktorý na základe mobilizačnej vyhlášky rukoval ako vojak v zálohe.

Obyvateľ Kalše Ján Kundát v uniformeTáto fotografia bola zaslaná domov ako pohľadnica príbuzným v decembri 1914. Text na druhej strane však, žiaľ, neobsahuje žiadne informácie o tom, aký bol život vojakov v armáde. Nachádzajú sa tam novoročné priania. Na druhej fotke nie sú obyvatelia Kalše, ale spolubojovníci Jána Kudráta, ktorí mu túto fotku venovali na pamiatku.

Spolubojovníci Jána Kudráta z KalšeMobilizačná vyhláška do Kalše prišla 27. júla 1914 a záložníci rukovali najmä k 34. delostreleckému pluku. Vyhlásenie mobilizácie spôsobilo v obci paniku, ľudia zakopávali cenné predmety a schovávali potraviny; báli sa rekvirovania pre potreby armády. V danom čase na východe súčasného Slovenska už richtári zapisovali, kto koľko a akých zvierat chová. Ľuďom odoberali najmä kone a kravy; výstižne túto situáciu opisuje spisovateľ Milo Urban v románe Živý bič. Ľudia sa tiež báli príchodu Rusov, keďže Kalša patrila k Rakúsko-Uhorsku čiže k ruskému nepriateľovi. Šírili sa správy, že obciam hrozí vyrabovanie a zabíjanie civilného obyvateľstva. Zaujímavé je, že na východe Slovenska sa rozhodujúci boj počas I. svetovej vojny odohral v Duklianskom priesmyku rovnako ako za II. svetovej vojny.

I keď do Kalše ruské vojská nedorazili, v I. svetovej vojne v službách armády zahynulo (prípadne ostalo nezvestných) osem Kalšanov, ďalší piati sa vrátili domov po vojne zo zajatia.

V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám konzultačne a zo svojej publikačnej činnosti poskytol Mgr. František Petro a pani Júlia Kundrátová.

Autor/zdroj: Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 02.08.2013 02:30
Upravené: 02.08.2013 09:13