Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Muž, ktorého pochovali zaživa

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Košický Klečenov

Ján Ferko v uniforme Rakúsko-Uhorskej armádyPán Ján Ferko, ktorý je na tejto fotke ešte v časoch svojej vojenskej služby v Rakúsko-Uhorsku, opätovne narukoval za I. Slovenského štátu do armády. Podobne ako mnohí iní, aj on počas vojny prešiel na stranu Sovietskeho zväzu a pridal sa k tam formovaným československým jednotkám. Pri jednej z vojenských operácií na území Sovietov ho zasiahla nemecká guľka, ale nezabila. Stratil však vedomie. To prehliadli vojaci, ktorí kládli padlých do spoločného hrobu.

Manželka Jána FerkaKeď sa Ján Ferko prebral k vedomiu, bol už pod zemou v mase mŕtvych tiel. Sú jeho pocity z danej chvíle vôbec predstaviteľné? Našťastie, v bojovom zhone sa často robili len veľmi plytké hroby. Iba silou vôle sa predieral na povrch, čo sa mu nakoniec so značným vyčerpaním síl podarilo. Takto ho našla mladá Ruska, ktorá mu pomohla odísť do bezpečia a ošetrila ho. Po vojne obaja prišli na Slovensko do dargovskými bojmi zničeného Klečenova a začali tu spoločný život už ako manželia.

Keďže portrét ruskej manželky Jána Ferka vznikol v košickom ateliéri fotografa Szamossyho, pochádza už z povojnových čias, keď obaja žili spoločne vo vtedajšom Československu.

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.