Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Žobráčka

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Slanec

Mariš nény - žobráčka zo SlancaNebývalo však zvykom, aby sa žobrák zdržiaval v dedine dlhšie ako tri dni, pretože sa potom na neho pozeralo ako na voľakoho, kto tam chce ostať nadlho, čo sa už domácim nepáčilo. Potulných žobrákov zvykli označovať slovom „džat.“ Príbeh „Mariš nény“ je však iný, ona mala v Slančíku svoj domov.

V danom čase ženy nechodievali popíjať do krčmy. To bola vyslovene chlapská záležitosť, ženy si mohli vypiť zvyčajne len v prítomnosti muža a doma. „Mariš nény“ bola výnimka, vraj už v mladosti popíjala sama. To jej spôsobilo také problémy, že ju rodičia vydedili. Bývala len v malom domčeku, ktorý tvorila jediná miestnosť. Vo vyššom veku, keď alkoholom podlomené zdravie jej vzalo všetku silu, nevládala pracovať. Živila sa teda žobraním. S „kantkou“, ktorú aj na fotografii drží v ruke, chodila z domu do domu pýtať si jedlo. Ľudia jej vždy niečo dali, ale údajne ju veľmi neľutovali, lebo stále pila.

Na dnešné časy to znie dosť všedne, že ľudia priveľmi nesúcitili s človekom na dne, ale vtedy bol iný život. Ak mal niekto v dedine problém, zvyčajne mu všetci pomáhali. Povedané súčasnou terminológiou, bolo tam silnejšie komunitné sociálne cítenie. Dokladuje to aj príbeh slepej ženy, ktorá v rovnakom čase taktiež žila v Slanci. Starala sa o ňu jej sestra s manželom, ale rodina nebola natoľko bohatá, aby ju uživila. Preto sa celá dedina zhodla na tom, že im treba pomôcť. V dome slepej sa nachádzala kniha, kde bol rozpis, ktorá rodina v ktorý deň prinesie stravu. Tam sa každý po donesení jedla zapísal a aj čo priniesol, aby slepá nejedla stále to isté. Nosievalo sa dva razy denne. Raňajky a na poludnie obed i večera, ktorú potom sestra slepej večer prihriala. Takto to tu fungovalo celé roky až do smrti postihnutej. Povedané slovami ženy, ktorá túto éru zažila: „Valal to tak vžal, že mušime pomahac, dze treba“.

Spracované podľa spomienok pani Alžbety Vargovej.

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2024 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.