Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Cyril Horák - umelecký kováč

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Košice

Cyril Horák - umelecký kováčNarodil sa v roku 1961 v Košiciach. Po maturite na gymnáziu študoval 6 semestrov na Baníckej fakulte na Technickej univerzite. Absolvoval Podkúvačsky kurz na Veterinárnej univerzite a zamestnal sa ako kováč štátnom podniku Stavba VD. Od roku 1998 pracuje ako umelecký kováč na známej Uličke historických remesiel v Košiciach. Venuje sa najmä výrobe interiérových dekoratívnych predmetov.

Kováčske diela vystavuje nepretržite priamo v galérii, ktorú má nad kováčskou dielňou. Zúčastňuje sa aj Trhov ľudových remesiel v Kežmarku, Banskej Bystrici, v Košiciach, v Zakopanom a podobne. Kováčsku dielňu má aj v lokalite Regeta pri obci Slančík v okrese Košice –okolie.

Prečo ste sa rozhodli stať sa umeleckým kováčom ?

Cyril Horák - umelecký kováč„Remeslá ma zaujímali vždy. Moji starí rodičia žili na Morave, v  blízkosti hradu, kde sa konali stretnutia umeleckých kováčov. Vtedy ma to veľmi fascinovalo, nemal som však predstavu, čo to všetko k tomu treba vedieť. Jazdil som však na koni a na tie stretnutia chodil kováč podkúvať kone. Tam som sa stretol s horúcim železom prvýkrát. Dokonca som si podkúvanie aj ako mladý chlapec vyskúšal. A to ma dosť ovplyvnilo Neskôr som si spravil podkúvačsky kurz. Pracoval som ako kováč vo vtedajšom štátnom podniku, tam som sa s kováčstvom zžil naozaj. Mal som tam aj dobrého učiteľa. Vtedy to prepuklo tak naozaj. Zriadil som si vlastnú kováčsku dielňu a keď mesto vyberalo remeselníkov do tejto „uličky“, bol som úspešný. A odvtedy kujem železo za horúca.“

Aké je postavenie kováčov – remeselníkov na Slovensku ?

„Ja si myslím, že ak sa remeselníci všeobecne dokážu prispôsobiť trhu a požiadavkám zákazníkov, nemajú problém s nedostatkom práce. Kováčstvo má široký záber –od konštrukcií plotov, brán, cez výrobu dekoratívnych predmetov, ktorým sa ja venujem, až po zámočníctvo, zváranie. Dá sa z toho žiť.“

Cyril Horák - umelecký kováčNačo ste vo svojej doterajšie tvorbe hrdý ?

„Nie som veľmi hrdý človek. Stále beriem toto remeslo pre mňa ako najprijateľnejší spôsob práce. Keď sa mi podarí niečo nové vytvoriť a páči sa mi to, som spokojný. O to viac, keď sa to páči aj zákazníkovi. Keď sa mi v práci darí a ľudia si to kúpia, ja môžem ísť na motorke na dovolenku. Tak to mám naozaj rád.“

Poznávacie znamenie Cyrila Horáka:
„To musia povedať iní, podľa čoho ma identifikujú. Ale pracujem od skorého rána, aby som mohol skôr prestať. Hlavne v zime – nie od tmy do tmy, ale začnem o piatej a skončím o jednej a ešte zažijem kúsok slnečného svetla. To ma nabíja energiou.“

Kontakt:

Ulička historických remesiel, Hrnčiarska 15, Košice
0905 346 856, 0915 926 425

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2024 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.